Домой Бизнес ЗБИРАЧ КОСТЯНТИН МАКОВСКИЙ

ЗБИРАЧ КОСТЯНТИН МАКОВСКИЙ

0
ЗБИРАЧ КОСТЯНТИН МАКОВСКИЙ

Творчість і життя Костянтина Маковського, одного з найталановитіших вітчизняних живописців другої половини XIX століття, досить багатогранні. Однак перш за все у широкого кола глядачів уявлення про нього пов’язано з яскравими картинами з життя патріархальної Русі. На думку одного з критиків початку ХХ століття, Костянтин Маковський «… відкрив красу в давньоруської старовини і відтворив її перед нами в незліченних картинах з давньоруської і боярської епох. Він – натхненний співак епохи, в якій так багато своєрідною принади і живий колоритності, забутою і померлої, але відродженої талановитим художником. Маковський – поет-історик, живий і натхненний коментатор Забєліна і Соловйова. Одному його “Боярському бенкеті” ми більше зобов’язані російською старовиною, ніж десяткам підручників ».
Живописець став творцем абсолютно особливого предметно-образного стилю, втіленого в полотнах так званого боярського циклу (1880-1900-ті роки), настільки самобутнього і переконливого, що ці картини знають в різних країнах. Але ще мало кому відомо, що самобутність, своєрідність і переконливість картин, які можна віднести до того національному напрямку, яке отримало назву «російський стиль», безпосередньо пов’язані з його справжньою пристрастю – художнім збиранням, яким Маковський захоплено займався впродовж усього свого життя. Маковський-колекціонер, особливості та значення його колекції, її доля – майже невідома сторінка російської культури 2-ї половини ХІХ – початку ХХ століття.
Пристрасть це мало родинне коріння. Єгор Іванович Маковський, батько художника, будучи великим любителем мистецтва, був одним з великих колекціонерів в Москві другій чверті XIX століття. Він збирав твори образотворчого мистецтва, переважно старовинну гравюру. У його колекції були кращі її зразки німецької, англійської, італійської та фламандської шкіл. Колекціонер І.Е.Цветков, творець відомої художньої галереї, відзначаючи невибагливість Е.І.Маковского в побуті, але безмежну любов до мистецтва, писав: «Квартира у нього була велика, але дуже скромно обставлена: велика частина була навіть без меблів. Всі стіни зверху до низу були обвішані картинами ». Молодший син Єгора Івановича, Володимир – майбутній знаменитий передвижник – в своїй ранній картині «Сімейна сцена в кабінеті любителя мистецтв» передав атмосферу рідної домівки: Єгор Іванович з альбомом на колінах показує малюнки одному з синів, на стінах квартири – картини «Старий Рим» З .Ф.Щедріна, копія К. П. Брюллова з картини Гвідо Рені «Ecce Homo» та інші. На етажерці – бюст К. П. Брюллова роботи скульптора І. П. Віталі. У такій обстановці відбувалося формування естетичних смаків дітей Єгора Івановича, що стали згодом чудовими художниками.
К.Е.Маковскій успадкував збиральної захопленість батька, проте в його колекціонуванні переважали інші інтереси. За визначенням сина живописця, відомого художнього критика Сергія Маковського, – це була «красива старовина», яку, на його думку, батько «безупинно купував … зі смаком знавця, але без особливого розбору – і потрібне, і непотрібне, і те, що могло стати в нагоді як аксесуар для історичної картини, і то, що просто “сподобалося” своєю витонченістю, своєрідністю або вичур і що можна було кудись прилаштувати в житлових кімнатах і майстерень ». Однак, безумовно, в цих зборах була своя особлива логіка. У принципах підбору предметів, їх стилістичному безлічі відбилися не тільки його професійні інтереси, але саме час з його художнім світоглядом і смаковими пристрастями. Інтереси художника в області колекціонування сформувалися під впливом епохи історизму, коли не тільки історичні події, а й особливо матеріальна культура минулого виявилися предметом пильного інтересу. Не випадково саме тоді в Росії виникає велика кількість колекцій прикладного мистецтва. Збиранням зайнялися багато художників, і це теж було новим явищем в російській культурі. Колекція, яка належала К.Маковскому, виділялася своїм обсягом, якістю і різноманітністю складу, що відображав всю широту інтересів збирача.

Початок колекціонування було покладено в 1860-і роки і нерозривно пов’язане з творчою діяльністю молодого художника, коли виручені за продаж перших картин гроші він став вкладати в придбання «красивою старовини». Характер збирання багато в чому був визначений особистістю Маковського. Він віддавався цьому заняттю з особливою пристрастю, властивою його артистичної натурі, витрачаючи на нього, часом без залишку, свої гонорари. Так було, коли він продав картину «Масляна в Петербурзі» (1869) – одне з найзначніших творів його ранньої творчості. Композитор А.П.Бородин, в цей час близько спілкувався з художником, в листі своїй дружині повідомляв: «Квартира у Костянтина – прелесть! Він на неї і туалет дружини ухлопал все 900 р., Отриманих за картину, і тепер вони як і раніше перебиваються без гроша. Чорт знає – що таке! »З цього та інших свідоцтв вимальовується образ художник

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here